НАМН України


http://www.amnu.gov.ua/index.php?p=news&area=1&newsid=1202&name=zm-ni-u-novomu-vidann-m-zhnarodno-klasif-kats-hvorob-mkh-11

Версія для друку / Оригінальна версія

Новини

Зміни у новому виданні Міжнародної класифікації хвороб (МКХ-11)

Зміни у новому виданні Міжнародної класифікації хвороб (МКХ-11)
Професійне вигорання - явище, а не хвороба: Що насправді затвердили в МКХ-11

Синдром вигорання входить до 11-го видання Міжнародної класифікації хвороб (МКХ) як явище, що виникло внаслідок хронічного стресу на роботі. Це не медичний стан чи діагноз, і це явище вже описували в МКХ-10. Основні зміни МКХ-11 стосуються ігрової залежності, інсульту, сексуального здоров’я і ПТСР.

20 травня 2019 р. у Женеві Всесвітня організація охорони здоров’я представила нове видання Міжнародної класифікації хвороб - МКХ-11 - на Всесвітній асамблеї охорони здоров'я. Це найбільш повний та систематизований перелік відомих та визнаних доказовою медициною хвороб та станів. Ним користуються медики, страхові компанії та застосовують в системі охорони здоров’я для прийняття рішень по всьому світу.

МКХ-11 набере чинності після погодження з усіма країнами ВООЗ.


ЯКІ ЗМІНИ ВНЕСЛИ ДО ВИДАННЯ МКХ-11

У новому виданні Міжнародної класифікації хвороб вперше ігрова залежність класифікується як психічний розлад. Такий розлад характеризують як поведінкову залежність від азартних ігор - онлайн і оффлайн. Діагностувати його зможуть, якщо буде виявлено порушення в особистій, сімейній, соціальній поведінці, що спостерігається щонайменше 12 місяців.

Змінились підходи ло класифікації інсульту: тепер це захворювання мозку, а не системи кровообігу.

У МКХ-11 цілий розділ присвячений сексуальному здоров’ю. Це також нововведення МКХ-11.

Крім того, в МКХ-11:
Докладніше: https://icd.who.int/en/

А от щодо вигорання фактично нічого не змінилось - явище описане в тому ж розділі, але більш широко.


ДОКЛАДНО ПРО ПРОФЕСІЙНЕ ВИГОРАННЯ В МКХ-11

Про професійне вигорання йдеться в розділі «Фактори, що впливають на стан здоров'я або контакт зі службами системи охорони здоров'я». У цьому розділі описані причини звернень пацієнтів за медичною допомогою. Ці причини не класифікуються як хвороби або стан здоров'я.

Згідно з МКХ-11, вигорання - це синдром, що виникає внаслідок хронічного стресу на робочому місці. Тобто хронічний стрес на роботі може призвести до вигорання.

Основні ознаки професійного вигорання:

Синдром вигорання використовується у професійному контексті і не повинно застосовуватися для опису досвіду в інших сферах життя.

ВООЗ наголошує, що синдром вигорання на роботі - не нововведення МКХ-11. Це визначення також було у попередньому виданні - МКХ-10.
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ МЕДИЧНИХ НАУК УКРАЇНИ


 

GoodWeb